Część z nas decyduje się na samodzielny remont w łazience, żmudną pracę zaczynając od skuwania płytek ze ścian i podłóg. Czy można samemu skutecznie i bez problemu pozbyć się kafli? Jakich narzędzi będziemy potrzebować? Czy warto jednak poprosić o pomoc fachowca?

Usuwanie starych płytek z podłogi lub ściany łazienki nie wydaje się być skomplikowane, chociaż czasami może nastręczyć kłopotów. Gdy pojawią się problemy, warto mieć w pogotowiu telefon do fachowca.

Narzędzia potrzebne podczas skuwania płytek

Jeśli nie dysponujemy profesjonalnymi narzędziami do skuwania płytek, powinniśmy mieć chociaż dobrej jakości młotek i przebijak. Narzędzia nie kosztują dużo, ale skuwanie płytek za ich pomocą potrwa dłużej i będzie bardziej żmudne, niż w przypadku skorzystania z młotowiertarki z funkcją kłucia.

Specjalistyczny sprzęt pozwala zaoszczędzić na czasie, a wysiłek wkładany w skuwanie płytek jest dużo mniejszy. Młotowiertarka przyda nam się również podczas usuwania warstwy starego kleju. Jeśli potrzebujemy skuć jedynie kilka płytek, wówczas skorzystajmy z wiertarki z wiertłem do szkła i ceramiki.

Skuwanie płytek krok po kroku

Zaczynając remont, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię przed skuwaną ceramiką, np. meble (jeśli nie jesteśmy w stanie wynieść ich z łazienki) albo podłogę (jeśli jej nie usuwamy). W tym celu oklejmy ochronną gąbką meble i ceramikę, a kafle na podłodze przykryjmy ochronną folią malarską. Zadbajmy również o to, by żaden sprzęt nie przeszkadzał nam w skuwaniu kafli lub ich nie zasłaniał. Również my sami powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo i założyć ochronną odzież, rękawiczki, maskę i okulary.

Jeżeli usuwamy kafle z całej powierzchni ściany, w pierwszej kolejności za pomocą młotka rozbijmy kafle na mniejsze kawałki (będzie je łatwiej usunąć, niż całe kafle). Następnie przy użyciu młotka i przebijaka lub młotowiertarki skuwamy ze ściany fragmenty płytek.

Po skuwania płytek usuwamy ze ścian klej lub jego pozostałości, których pozbędziemy się również sięgając po młotek i dłuto. W przypadku usuwania kleju warto skorzystać ze szlifierki, która precyzyjnie oczyści ścianę.

Na samym końcu wystarczy posprzątać. To, ile sprzątania nas czeka, zależy od tego, czy odpowiednio zabezpieczyliśmy miejsce pracy, np. folia na podłodze pozwoli zebrać resztki gruzu. Pamiętajmy jednak, że pozostałości po skuwaniu kafli to nie są zwykłe śmieci, które możemy wyrzucić do kosza. Musimy skorzystać ze specjalnych worków i wywieźć je w wyznaczone przez gminę miejsce. Warto skorzystać z opcji zamówienia kontenera na odpady budowlane.

Skuwanie płytek w łazience - czy zadzwonić po fachowca?

Skuwanie płytek z całej ściany wydaje się być prostym zadaniem - gorzej, jeśli chcemy skuć jedną lub kilka płytek, a pozostałe pozostawić nietknięte. Zazwyczaj trzeba usunąć fugę wokół płytek, np. za pomocą ostrego noża lub płaskiego śrubokręta. Takie zabiegi wymagają jednak precyzji, dlatego warto poprosić o pomoc fachowca, który zna się na rzeczy.

Autor: Agnieszka Możejko

Źródło: https://www.lazienkaplus.pl/